__________MEET OUR TEAM_________

Coach

Paisley Pinard

Year 4, Psychology

Level 4 USASF Coaching

Tumbling Coach

Elizabeth Cymbaluk

Year 3, BSc 

Level 2 Gymnastics 

Coach

Kadie Johnson

Year 3, Environmental Science

Level 4 USASF Coaching

2017-2018 TEAM ROSTER

Returning Athletes 

 

Callie Killeen- Year 3, Base

Carly Dowdall- Year 3, Base 

Sarah MacDonald- Year 3, Base

Sara Whincop- Year 4, Third 

Taylor Sear- Year 3, Third

Samantha MItchell - Year 2, Base

Brooke MacDuff- Year 2, Flyer

Chloe Bachelor- Year 2, Flyer

Allison Neville- Year 3, Flyer

Riley Bunting- Year 2, Base

Mara Wilson- Year 2, Base 

Molly-Beth Kaiser- Year 2, Base

Josie Doyle- Year 3, Base

Joy Simola- Year 2, Base

Madison Kassmar- Year 3, Third

Kelly Campbell- Year 2, Third

Avery Parker- Year 2, Third

Jeremy Sousa- Year 3, Base





 




Rookies


Brittany Couch- Year 1, Base

Brittney Levesque- Year 1, Third

Bryanna Michelle- Smith - Year 1, Base

Ciara Chute- Year 1, Base

Emily Vachon - Year 3, Base

Emma Colemen - Year 1, Flyer

Heather Richardson - Year 3, Third

Jennifer Feeney- Year 2, Base

Joey Luyben- Year 2, Third

Jordyn Hall - Year 1, Flyer

Katie Millar- Year 1, Base

Larissa Stevenson- Year 1, Third

MIchelle Arshad- Year 1, Flyer

Molly Hu- Year 4, Base

Morgain MIller- Year 1, Base 

Olivier Juno- Year 1, Third

Sarah Crook- Year 1, Base

Tessa Vanzevenbergen- Year 1, Base

Zoe Seaman- Year 1, Flyer














Pom Team


Chantel Cole

Alex Davis

Alicia Johnson

Amelia Budd

Callie Killeen

Carrie Hillier

Ceilidh Delve

Ella Carter

Emily Hazelton

Emily Kittmer

Ester Wilson

Gracie Bertelsen

Josie Doyle

Josie Lennon

Kirstin Pitt

OLivia Paleczny

Rebecca Marlow

Sarah Henley 



___________________________________________________________________________________________________________________________

  2015-2016 Roster 

Ashley Morrison

Position: Third

Program: Teachers Education Stream

Year: 1







Callie Killeen

       100% award winner 2015-2016

Position: Base

Program: Teachers Education Stream

Year: 1





Elizabeth Cymbaluk
       Rookie of the Year 2015-2016

Position: Base / Tumbler

Program: Honours Science

Year: 1









Katelyn McCarthy

position: Base

Program: Honours Science

Year: 1










Lauren Phillips  

Position: Third 

Program: Social Work

Year: 1







Rebecca Hale

position: Flyer / Tumbler

Program: Forensic Science

year: 1


Sally Milner

       MVP award winner 2015-2016

Position: Base / Tumbler

Program: Geography

Year: 3









Sarah MacDonald

Position: Base

Program: Social Work

Year: 1






Stephanie Mattless

     Most Improved award 2015-2016

Position: Flyer

Program: Nursing

Year: 2



 



Victoria Power

     Team Spirit award winner 2015-2016

Position: Flyer

Program: Biology

Year: 2




Chantel Cole

Position: Base

Program: Psychology 

Year: 2







Carly Dowdall 
Position: Base
Program: Biochemistry
Year: 1






Kadie Johnson 
   Junior Choreographer, MVC 2015-2016
Position: Base
Program: Environmental Science
Year: 1





Kelly Copp 
Position: Third
Program: Kinesiology
Year: 1








Madison Fulmer
Position: Flyer
Program:
Year: 1







Rachel Schonewille
Position: flyer
Program: Environmental studies and sustainable agriculture
Year:1




Sabine Munro 
    Senior Choreographer, MVC, 2015-2016       
     Leadership Choice award winner
Position: Base
Program: Concurrent Education with honours history and french minor 
Year: 2






Sara Whincop
     Senior of the Year 2015-2016
Position: Third
Program: Psychology
Year: 3







Taylor Searl 
Position: Third 
Program:
Year: 1






Zoe Brown 
Position: Third
Program: Psychology
Year: 1